Багатьом знайома ситуація, коли після укладання тротуарної плитки, на ній раптово з’являються білі плями, які псують зовнішній вигляд. При появі білого нальоту на плитці не слід хвилюватись, це звичайний хімічний процес, який ніяк не впливає на якість виробів. Це явище може з’явитися на тротуарній плитці будь-якого виробника. Тому поява білих плям не вважається недоліком та не є причиною заміни чи повернення плитки.

Що таке висоли та чому вони виникають?

Висоли – це білі плямисті утворення на поверхні тротуарної плитки, які складаються з хімічних сполук (солей фосфатів, оксидів металів та карбонатів). Слово “висол” має французьке походження та означає “цвісти”. Всі бетонні вироби при взаємодії з вуглекислим газом, який є в повітрі, можуть виділяти сполуки солі, які виступають на плитці.

Висоли утворюються в результаті природної реакції твердіння бетону та зазвичай з’являються в перші місяці експлуатації тротуарної плитки, коли солі, присутні в складі цементу та піску мігрують на поверхню. Цемент – пористий матеріал, тому солі безперешкодно виходять через його пори. З часом пори закупорюються та висоли зникають.

Чому не слід турбуватись про появу висолів?

 Поява висолів не означає, що ваша плитка бракована, вони не псують її, не зменшують термін придатності виробу, міцність і морозостійкість та не завдають жодної шкоди поверхні. Згідно ДСТУ Б В.2.7-238:2010 Будівельні матеріали. Плити бетонні тротуарні. ТУ, висоли на бетонних тротуарних плитах не є браком, тому не слід боятись білих плям та панікувати, коли вони з’являться.

Висоли – це цілком природне та тимчасове явище. На обсяг висолів і час їх зникнення впливають кількість опадів. Якщо ви мешкаєте в місцевості, де часто бувають опади, то висоли самі змиються дощем протягом кількох місяців експлуатації і не треба з ними якось боротись. Під дією вологого середовища та механічного стирання тротуарної плитки з часом білі плями на ній перестануть з’являтись.

Якщо ви проживаєте в районі, де поруч знаходяться промислові підприємства, то висоли будуть частіше проявлятись, так як повітря більше забруднене. Чекати поки висоли перестануть виступати доведеться трохи довше.

Але якщо вас дуже засмучує зовнішній вигляд плитки з висолами, то можна прискорити їхнє зникнення. Для зменшення появи висолів можна використовувати гідрофобні засоби (спеціальні вологовідштовхувальні розчини), які захистять поверхню від впливу зовнішнього середовища. Допомагає видалити білі плями промивання простою водою або очищувачами на основі лимонної кислоти. Головне не використовуйте для видалення висолів жорсткі щітки, тому що ви пошкодите поверхню плитки.

В будь-якому разі, не варто хвилюватись, якщо помітили висоли, це природно і нормально і ні в якому разі не впливає на технічні характеристики плитки.